Dowódcy synchronizują zegarki. Na most wbiec mamy bez względu na wszystko o godzinie 13:15...Bunkerkanonen am Albertkanal - 3,7 cm Pak w walce z bunkrami nad Kanałem AlbertaKalendarz imprez grupy[Rozmiar: 20611 bajtów]


Autorzy Autorzy Autorzy Bibliografia Marsze Galeria
[Rozmiar: 2610 bajtów]
Rekrutacja


Walka o fort d’Embourg

(streszczenie artykułu z Militär Wochenblatt, 1940 r.)

Na podstawie przeprowadzonego rozpoznania fortu (przez niemieckie kompanie piechoty) oraz na podstawie zdjęć lotniczych mają natrzeć na fort 2 kompanie piechoty wzmocnione artylerią, ciężką bronią piechoty i działkami przeciwpancernymi.

Natarcie rusza po przygotowaniu artyleryjskim, jednak w silnym ogniu nieprzyjaciela załamuje się, mimo iż działka przeciwpancerne zmusiły do milczenia kilka wież pancernych.

Powtórne natarcie również nie odnosi sukcesu. W ciągu nocy wysłano oddziały zwiadowcze w celu stwierdzenia skutków ostrzeliwania artyleryjskiego, jednak nie wykonały one zadania wskutek spędzenia ich przez ogień obrońców.

Dnia 17.V od świtu nadlatują fale samolotów Stuka i zrzucają na fort najcięższe bomby. Atak ten trwa kilka godzin. Wyrządza on w umocnieniach fortu wiele strat i tak demoralizuje obrońców, że fort już w godzinach rannych tego dnia wywiesza białą chorągiew.

Autorzy twierdzą, że schrony wytrzymały całkowicie ogień niemieckiej artylerii.

źródło: Studium Oddziałów Szturmowych Saperów opracowane w 1941 r. w Wielkiej Brytanii przez Oddział III Sztabu PSZ.

Grenadierzy z 19 Dywizji Pancernej, Warszawa 1944 r.
Pochówek Niemców poległych w walce o fort d'Embourg, maj 1940 r.
Źródło: Bundesarchiv Bild 101I-127-0386-03A, fot. PK 689, Gutjahr
Wśród bolszewików zapanowało zamieszanie. Miotacz ognia niósł do okopów śmierć...


3. Dywizja Pancerna została utworzona 15 października 1935 r. w Wünsdorf niedaleko Berlina. Nazywana była "Dywizją Niedźwiedzia"...Stalingrad - reportaż radiowy o walkach miejskich z września 1942 r. w .mp3!FmW 41 - powstanie, budowa, zastosowanieRakietnica Leuchtpistole LP-38


Śpiewnik saperski - ściągnij .mp3