Dowódcy synchronizują zegarki. Na most wbiec mamy bez względu na wszystko o godzinie 13:15...Bunkerkanonen am Albertkanal - 3,7 cm Pak w walce z bunkrami nad Kanałem AlbertaKalendarz imprez grupy[Rozmiar: 20611 bajtów]


Autorzy Autorzy Autorzy Bibliografia Marsze Galeria
[Rozmiar: 2610 bajtów]
Rekrutacja
Drogi z bali przez bagna i błota

Na początku nie było niczego. Na znajdujących się przed nami terenach błotnistych nie było żadnej ścieżki, kładki, żadnej drogi czy szosy. Z tego względu uważano dotąd prowadzenie wojny w tego rodzaju terenie za niemożliwe.

Budowa drogi z bali
Budowa drogi z bali na froncie wschodnim.

Nasi fińscy towarzysze broni byli atakowani w tych błotnistych rejonach przez Bolszewików tylko w zimie, kiedy gruba warstwa lodu skuwała bagna i błoto. Także Sowieci widzieli w tym poprzerastanym morzu lasów, w bagnach i błotach, nieforemnych gnejsach i granitach naturalną przeszkodę nie do pokonania. Sądzili, że nie będziemy w stanie przezwyciężyć tych uwarunkowań naturalnych. Popełnili ten sam błąd, co wcześniej Anglicy, którzy w rozległych lasach Malajów upatrywali najbezpieczniejszych pozycji obronnych i byli bardzo zaskoczeni, gdy Japończycy szybko poradzili sobie z dziczą dżungli.

Tak, Sowieci rozczarowali się także w naszym przypadku. Nie docenili naszych dzielnych pionierów, ludzi z batalionów "błotnych" i budowlanych (Sumpf- und Baubataillone), i naszych dzielnych piechurów. Szczęście, że nie mogą obserwować, z jaką rzetelnością, dokładnością i wytrwałością nasi budowniczowie dróg ruszają do dzieła: z toporami, kilofami i łopatami, piłami spalinowymi i ubijakami w dłoniach.

Budowa drogi z bali
Droga z bali w Karelii.

W nieprzerwanej pracy powstają drogi; nad kilometrowymi błotami, głębokimi jarami i rwącymi potokami zostają przerzucone dukty z okrąglaków (Knüppeldämmen). Zwiadowcy zapuszczają się daleko w tereny wroga i wyznaczają bieg przyszłych dróg. Piechurzy postępując naprzód podążają przeważnie za tymi oznaczeniami. Z wydeptanych śladów powstaje powoli ścieżka, wąska dróżka w odludnym lesie północnej Karelii. Setki, tysiące dłoni biorą się do pracy, a ścieżka zamienia się w drogę dla taczek, w jedyną możliwą żyłę zaopatrzenia przy ataku w dzikie ostępy. Z wysiłkiem zostaje ona wydarta skalistej ziemi, splątanemu lasowi, stromym zboczom i zabłoconym wąwozom. Ta budowa dróg ciągle na nowo pokazuje nam prawdziwą twarz tej ziemi: morze skalnych odłamków i jałowe, gnejsowo-granitowe podłoże.

źródło: "Front am Polarkreis", Helsinki 1943
tłum. Hainrich
Wśród bolszewików zapanowało zamieszanie. Miotacz ognia niósł do okopów śmierć...


3. Dywizja Pancerna została utworzona 15 października 1935 r. w Wünsdorf niedaleko Berlina. Nazywana była "Dywizją Niedźwiedzia"...Stalingrad - reportaż radiowy o walkach miejskich z września 1942 r. w .mp3!FmW 41 - powstanie, budowa, zastosowanieRakietnica Leuchtpistole LP-38


Śpiewnik saperski - ściągnij .mp3