Dowódcy synchronizują zegarki. Na most wbiec mamy bez względu na wszystko o godzinie 13:15...Bunkerkanonen am Albertkanal - 3,7 cm Pak w walce z bunkrami nad Kanałem AlbertaKalendarz imprez grupy[Rozmiar: 20611 bajtów]


Autorzy Autorzy Autorzy Bibliografia Marsze Galeria
[Rozmiar: 2610 bajtów]
Rekrutacja


Dextro-Energen - "dropsy" energetyczne

Dextro-Energen — środek energetyzujący w formie stałej. Zawierał cukier gronowy (niem. Traubenzucker) czyli glukozę, a dokładnie jej odmianę: dekstrozę. Dekstroza jest cukrem prostym zwiększającym bilans energetyczny organizmu. Uzupełnia zasoby energii, zwiększając wydolność i wytrzymałość. Stosowanie dekstrozy powoduje zwiększone wydzielanie hormonu anabolicznego - insuliny.


Opakowanie zawierało 6 białych, kruchych, kwadratowych tabliczek (w sumie około 50 gram). W zależności od zapotrzebowania należało zażyć od 2 do 6. Dextro-Energen produkowany był przez firmę Deutsche Maizena Werke A.G., założoną w 1916 r. w Hamburgu przez amerykański koncern CPC i produkującą także inne środki energetyczne. Jako środek naturalny i nieuzależniający dostępny był także na rynku cywilnym. W miarę wzrostu zapotrzebowania ze strony Wehrmachtu jego dostępność dla cywilów malała. Znajdowało to swoje odzwierciedlenie także w reklamach Dextro-Energen, gdzie zmniejszoną podaż produktu na rynek cywilny starano się usprawiedliwić hasłem: "Dextro—Energen: Erst die Wehrmacht dann Du!" — "Najpierw Wehrmacht, potem Ty!"

Dropsy energetyczne Dextro-Energen
Reklama Dextro-Energen z 1941 r.

Dextro—Energen szybko zyskał uznanie Wehrmachtu. Traktowany był jako tzw. Verpflegunszulage, czyli dodatek do wyżywienia, nie wchodzący na stały skład podstawowych racji ale w miarę potrzeby do nich dodawany. Przykładowo 12 Dywizja Piechoty (około 20 000 żołnierzy) w ciągu pierwszych sześciu miesięcy kampanii na wschodzie pobrała 408800 opakowań Dextro-Energen1. Zawierała go także specjalna racja ratunkowa dla pilotów walczących na pustyni2. Uzupełnienie nim dziennej porcji zwiadowcy walczącego w zalesionych rejonach północnej Europy zalecała instrukcja walki w lesie wydana 14 lutego 1944 r. przez OKH (jedna paczka dziennie na zwiadowcę)3. Rozkaz specjalny nr 36 dla Luftwaffe, wydany w związku z przygotowaniami do operacji Weserübung, regulujący kwestię racji żywnościowych przeznaczonych do spożywania przez pilotów latających na długich dystansach (tzw. Flieger — Sonderverpflegung) przewidywał, że dodatkiem do racji może być opcjonalnie: mieszanka rodzynek i orzechów bądź baton z suszonych owoców bądź 25 g Dextro-Energen4. Mimo, że w tych wypadkach Dextro-Energen wydawany był przez armijne służby zaopatrzenia, był on także kupowany przez żołnierzy prywatnie (często zresztą, podobnie jak papierosy, stanowiąc dobrą walutę), o czym świadczyć mogą poniższe reklamy:

"Dać z siebie wszystko! Gdy po dniach największych wysiłków oddział musi zetrzeć się z wrogiem w nowej, decydującej walce, walka ta wymaga największej energii i napięcia woli. W takich chwilach Dextro-Energen jest sprawdzonym pomocnikiem. Już parę tabliczek daje nowe rezerwy sił, świeżość, elastyczność i wytrzymałość; pomagają szybko pokonać pojawiające się oznaki wycieńczenia, jednocześnie nie będąc środkiem drażniącym. Dextro-Energen dostępny jest w aptekach i drogeriach. Opakowanie - 50 Pfenigów. Wytrzymałość dzięki Dextro-Energen!"


"Między walkami — gdy trzeba zebrać nowe siły"

A teraz informacja, która być może zainteresuje rekonstruktorów: Dextro—Energen produkowany jest do dzisiaj i do tego łatwo dostępny w Polsce. Z biegiem lat zmieniła się oczywiście technologia pakowania, tabliczki zachowały jednak swój pierwotny kształt. Można go znaleźć w sklepach dla sportowców pod nieco zmienioną nazwą "Dextro-Energy".

autor: Hainrich

    Źródła:
  1. Das Handbuch der deutschen Infanterie; Alex Buchner, Podzun-Pallas Verlag GmbH, Wölfersheim-Berstadt
  2. Desert Warfare — German Experience in World War II; Generalmajor Alfred Toppe
  3. Merkblatt 10/44 "Waldkampf"; 14.02.1944, v. Duvfing
  4. Luftwaffe Sonderbefehl Nr 36, 1940 r.Wśród bolszewików zapanowało zamieszanie. Miotacz ognia niósł do okopów śmierć...
3. Dywizja Pancerna została utworzona 15 października 1935 r. w Wünsdorf niedaleko Berlina. Nazywana była "Dywizją Niedźwiedzia"...Stalingrad - reportaż radiowy o walkach miejskich z września 1942 r. w .mp3!FmW 41 - powstanie, budowa, zastosowanieRakietnica Leuchtpistole LP-38


Śpiewnik saperski - ściągnij .mp3