Dowódcy synchronizują zegarki. Na most wbiec mamy bez względu na wszystko o godzinie 13:15...Bunkerkanonen am Albertkanal - 3,7 cm Pak w walce z bunkrami nad Kanałem AlbertaKalendarz imprez grupy


[Rozmiar: 20611 bajtów]


Autorzy Autorzy Autorzy Bibliografia Marsze Galeria
[Rozmiar: 2610 bajtów]
Rekrutacja


W co żołnierz powinien zaopatrzyć się sam?


Żołnierz niemiecki ogląda towary w kantynie we Francji — marzec 1943 r.
(źródło: Bundesarchiv, Bild 101I-247-0785-07A)

Pewne przedmioty użytkowe żołnierz musi kupić sobie sam, za otrzymywany przy przystąpieniu do wykonywania służby dodatek pieniężny1 . Żołnierz potrzebuje między innymi następujących rzeczy:
  1. szczotka do czyszczenia, szczotka do nabłyszczania, szczotka do nanoszenia, szczotka do rozprowadzania pasty, szczotka do mycia rąk, szczotka do szorowania, szczotka do ubrań, szczotka do włosów, szczoteczka do zębów, pejcz do wyklepywania kurzu z ubrań.
  2. szmatka do czyszczenia, szmatka do szorowania, skrzynka na przedmioty do czyszczenia, niebieski fartuch, pasta do butów, olej do skóry.
  3. mydło rdzeniowe, mydło toaletowe, mydło do golenia, pomada, pasta (lub krem) do zębów, szmatka do mycia, pędzel do golenia, grzebień, czyścik do paznokci, mydelniczka, maszynka do golenia lub brzytwa, kubek na wodę, lusterko kieszonkowe, woreczek na gąbkę
  4. przybornik do szycia (Nähzeug): nożyczki, igły, nić (czarna, biała, blaugrau, żółta, czerwona, brązowa — dla Luftwaffe; czarna, biała i szara — dla armii lądowej), guziki.
  5. szelki, podwiązki do skarpet (Sockenhalter)2, guziki (spinki) do kołnierza (Kragenknöpfe), torebka do noszenia na szyi (Brusttasche), łańcuch do kluczy, nóż, 1 arkusz etykietek z nazwiskiem, 1 kłódka3, 1 worek na bieliznę, 1 para papci, 3 wieszaki, wkładki do butów, 1—2 pary prawideł
  6. papier do pakowania (niebieski), cerata, pinezki
  7. garnek na kawę, maselniczka, 2 talerze, widelec, nóż, duża i mała łyżka
  8. ołówek, kredki, notatnik, liniał, oprawka do stalówek, stalówki, gumka, pióro atramentowe, papier listowy, atrament
  9. 1 egzemplarz podręcznika o służbie w armii (Dienstunterrichtsbuch)4
Od wyboru żołnierza zależy, czy w rzeczy te zaopatrzy się poprzez zamówienie zbiorcze do jego jednostki, czy przyniesie je ze sobą w momencie przystąpienia do służby.

Celowe jest poza tym w czasie pokoju sprawienie sobie własnego szlafroka kąpielowego, walizki z fibry, ubioru treningowego i własnej bielizny (chusteczki do nosa, majtki, koszule, kołnierze, krawat, skarpety, ręczniki frotowe) — w ograniczonym zakresie. Przy odpowiednio oszczędnym sposobie życia i rozsądnym gospodarowaniu pieniędzmi, każdy żołnierz jest w stanie zakupić te przedmioty. Podczas wojny można zrezygnować z dużej części tych przedmiotów.

(źródła: 1. E. Tschoeltsch — Dienstunterricht in der Luftwaffe;
2. Reibert — der Dienstunterricht im Heere; tłum. Hainrich)


1 tzw. Putzgeld (niem. putzen — czyścić, das Geld — pieniądze) otrzymanie Putzgeld odnotowywano w Solbuchu pieczątką "Putzgeld erhalten" — przyp tłum.
2 chodzi tutaj o opaskę zakładaną na goleń, z dwoma klamerkami przytrzymującymi skarpetę; noszenie podwiązek miało zapobiegać zsuwaniu i fałdowaniu się skarpety podczas marszu — przyp. tłum.
3 do zamykania szafki żołnierskiej — przyp. tłum.
4 kompendium wiedzy o służbie typu np. podręcznika Reiberta, podręcznika "Der Rekrut" — przyp. tłum.Wśród bolszewików zapanowało zamieszanie. Miotacz ognia niósł do okopów śmierć...


3. Dywizja Pancerna została utworzona 15 października 1935 r. w Wünsdorf niedaleko Berlina. Nazywana była "Dywizją Niedźwiedzia"...Stalingrad - reportaż radiowy o walkach miejskich z września 1942 r. w .mp3!FmW 41 - powstanie, budowa, zastosowanieRakietnica Leuchtpistole LP-38


Śpiewnik saperski - ściągnij .mp3